piątek, 14 maja 2010

Lokal socjalny

W przypadku wydania wyroku nakazującego eksmisję Sąd orzeka jednocześnie o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia. Wydając to orzeczenie Sąd jest zobowiązany zbadać, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz sytuację materialną i rodzinną osoby, której nakaz dotyczy.


Ponadto, Sąd jest zobowiązany przyznać uprawnienie do lokalu socjalnego, jeśli wyrok dotyczy:

 kobiety w ciąży,

 obłożnie chorych,

 emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

 bezrobotnych,

 małoletniego,

 osoby niepełnosprawnej (posiadającej orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności lub grupę inwalidzką),

 osoby ubezwłasnowolnionej oraz

 osób, które spełniają warunki określone przez radę gminy w drodze uchwały

chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas zajmowany.

Sąd nie jest zobowiązany do przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego w przypadku osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego ze spółdzielnią mieszkaniową albo towarzystwem budownictwa społecznego. Oznacza, że Sąd nie musi przyznać lokalu socjalnego osobie, która np. wynajmowała mieszkanie od tzw. prywatnego właściciela. Przyznanie lokalu socjalnego będzie zależało wówczas od uznania Sądu.

W wypadku przyznania przez Sąd prawa do lokalu socjalnego, gmina zobowiązana jest taki lokal zapewnić, a uprawniony do otrzymania lokalu socjalnego ma pierwszeństwo w jego uzyskaniu.

http://www.obligatio.home.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz